מסע בים

אוצרת: ד“ר דליה בכר

מסע בים – תערוכה בעקבות תחרות הצילום ע"ש תומר בכר

  "הקרן ע"ש תומר בכר ז"ל" יחד עם "מסע אחר אונליין" הכריזו השנה על תחרות צילום ע"ש תומר בכר בנושא: מסע בים. צוות השופטים שבחר את הזוכים הם: שי גינות, משה שי, דנדן בולוטין. בעקבות התחרות החלטנו לקיים תערוכה של תצלומים נבחרים, שתתקיים ב"גלריה ארטורה", קמפוס רופין, עמק חפר. התערוכה תיפתח ב-18 לפברואר ותינעל ב-5 למרץ. במסגרת התערוכה, הוזמן הצלם הגיאוגרפי משה שי  לשתף בהרצאתו המרתקת ובתצלומיו המרהיבים  אודות המסע לאנטרקטיקה.

נושא התחרות – מסע בים, נבחר  כמחווה לתומר שהרבה לצלם כלי שייט בים יותר מכל מושא אחר. התצלומים בתערוכה מציגים את פניו המרובות של המסע בים. כל אחד מהדימויים שנבחרו לתערוכה מאיר רגע מדויק  – "הרגע המכריע" – בו הכל התאחד לאמירה חזותית אסתטית. נמצא בתצלומים רגעי התפעמות, התעלות, היקסמות ומסתורין, התמזגות בין שמיים לארץ, תחושת שיכרון, לצד בדידות קיומית, מלאכת חתירה ומאבק באיתני הטבע. התצלומים צולמו בחלקי יממה שונים: לאור ירח מסתורי, באודם שקיעה דרמטית ובאור זהוב. בתערוכה דימויים של שייט בנוף קרחונים, מבט מתוך צוהר ספינה על ספינות תאומות, כמו גם מפרש שחור וטעון ודיוקן ספינה מינימליסטי. ולבסוף, גם אזכור של סוף המסע בדמות אניה טרופה וספינת רפאים על ים עַרפַּלי.

מזה שבע שנים שהנצחתו של תומר הייתה למשימת חיינו, המעניקה למותו משמעות ונחמת מה לצד תרומה לקהילה. עד כה פעלנו ויזמנו אירועים שונים בזיקה למורשתו. כשנה לאחר מותו פרסמנו, יחד עם "מסע אחר אונליין", אלבום מהודר: מבעד לעיניו: מפליגים אל האינסוף ובו תצלומים שצילם מסביב לעולם. זהו שיר הלל לעולם הרב-תרבותי, המביא רשמים מתרבויות רחוקות וקרובות ומראה לנו עד כמה כולנו דומים ושונים. הספר יימכר בחנות הגלריה. במקביל יזמנו תערוכה ניידת ובה מבחר מתצלומיו, שהוצגה בחללי תצוגה ציבוריים ברחבי הארץ. כמו כן קיימנו ארבעה כנסי תרמילאות שנתיים שזכו להצלחה רבה. סרטון האנימציה "תומר חובק עולם" ישתתף בתחרות לסרטי טבע ומסע ע"ש מוטי קירשנבאום במסגרת "פסטיבל כנרת" שיתקיים בסוף מרץ.

אודות תומר בכר (2014-1972)

תומר (היה תרמילאי מושבע וחובב צילום, שטייל ב-64 מדינות והשאיר לנו עזבון ובו אלפי תמונות ויומני מסע. מסע חייו נפסק לפני כ-7 שנים, לאחר שחלה בסרטן. תומר היה שוחר חופש שאהב את החיים, הריע לטבע, התפעל מבני אדם, משונותם זה מזה ומנפלאות מעשיהם ותיעד כל אלה בתצלומיו וביומני המסע שכתב.

במסגרת התערוכה ע"ש תומר בכר ומסע אחר אונליין תתקיים ההרצאה: אנטארקטיקה – מסע מצולם לקצה העולם. מרצה: משה שי, צלם מסע אחר, צלם עיתונות וצלם גיאוגרפי

 לפרטים נוספים על ההרצאה >>לחצו כאן
 

רוצים להשאר מעודכנים בתערוכות הבאות?

מלאו פרטים ותשארו מעודכנים בסדנאות הקרובות במרכז ארטורה