שוברים חומות

אוצרות: נעמי גורדון-חן ומיכל תאומי סלע

דימוי: שאול ניי. "דיסוציאציה". שמן ופחם על קנבס

שוברים חומות

אמנים עם מוגבלויותעל הנסתר והגלוי שבי

"ראיתי אדם מעיף חלום בשמים…", מתוך 'כנפיים שבורות', אבי בללי

הרעיון המקראי של בריאת האדם בצלם אלוקים ודברי חכמים כי, "חביב אדם שנברא בצלם" (משנה, אבות ג, יג ), הם הבסיס היסודי והראשוני להצבת האדם במרכז הבריאה. הרעיון הוא שכולנו נבראנו ממקור אחד ועל כן כולנו שווים וזכאים ליחס שווה. לעמדה זו השלכות חשובות. תורת ישראל מצווה אותנו לנקוט משנה זהירות ביחסנו כלפי אנשים עם מוגבלות: "לֹא תְקַלֵּל חֵרֵשׁ וְלִפְנֵי עִוֵּר לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל וְיָרֵאתָ מֵּאֱלֹקיךָ אֲנִי ה'" (ויקרא יט, יד).

אנשים החווים קשיי חיים וכאב בשל בעיות נפשיות ופיזיות בחייהם, מודעים לטיבן ולהשפעתן של תסמונות פסיכיאטריות, כמו דיכאון, הפרעה דו-קוטבית, סכיזופרניה והפרעת אישיות גבולית. ניסיון חייהם לימד אותם שפגיעתן של תסמונות אלה מחריפה תחת השפעתן של "תסמונות חברתיות" נלוות, כמו תווית של "חולה נפש", למשל, אפליה חברתית, אפליה כלכלית, מדיניות הפוגעת בחלשים, הדרה, אפילו עד כדי הרחקה חברתית של מי שנראה ומתנהג אחרת. אנשים עם מוגבלות מעוררים בחברה מבוכה וחשש מהלא מוכר. לא אחת הם מרגישים מוקצים ובודדים בעולם. התווית החברתית מציבה בפניהם חומה ולא מאפשרת להם לפרוש כנפיים ולעוף.

העבודות בתערוכה מציגות את נקודת מבטם של אמנים עם מוגבלויות על סביבת חייהם בחברה הישראלית ובוחנות את אופן ההתמודדות שלהם עם החומה בה הם נתקלים. הן מציגות את הסדקים, את הפחד מיצירת קשרים וממגע חברתי. את הבדידות, את השבירות, את הכאב, את החלומות והתקוות, את השפעת התרופות על חייהם ובעיקר את האמנות ככלי ריפוי וכמרחב יצירתי לביטוי עצמי עמוק. העבודות מבטאות את מה שיש להם לומר לחברה שיצרה את התווית ולא מאפשרת למרביתם לחזור לחיים נורמטיביים. באמצעות האמנות הם מבטאים בפשטות את הצורך בתמיכה ובחיבוק, את הנתינה הנדיבה גם כשאין ממה לשאוב, את המאבק לשרוד ללא אמצעים רבים, את הגבורות הקטנות בחיי היומיום ואת האמירה – "אני רוצה לעוף."

משתתפים: אורלי עובדיה, אורן רז, אייל מולצ׳נסקי, איל בן צבי, אלון בסקינד, אליאור ציון, אמנון מדמוני, אריאל קונדור, אריאלה קרס, דורית דיוק קואן, דניאל בהריר, טלי גילן, יאיר מורנל, יוסי עוזיאל, יחיאל אטיאס, יעל מרום שומר, יקין עזאלדיין עראר, כינרת ילניק, לימור אשכנזי, לירן שני, מור שליט, מריאל ארבטמן, נילי ברויאר, סוזנה דנן, סיגל קסלר, סער בוכבינדר, עדי בן פורת, עמוס גזית, רונה סופר, רונית שמילוביץ, שאולי ניי, שירה אורנשטיין, שלום איל גולן, שלמה סולומון, שני אלדר, תהל סעד, תמר כורם.

נעמי גורדון-חן ומיכל תאומי סלע
אוצרות התערוכה

יזמות: אלדד שושתרי, פינות עיגול

התערוכה התאפשרה הודות לתרומתם של יונתן ודבורה לידר

The exhibition was made possible through a grant from Jonathan and Dina Leader

רוצים להשאר מעודכנים בתערוכות הבאות?

מלאו פרטים ותשארו מעודכנים בסדנאות הקרובות במרכז ארטורה