ארונות שחורים

אלכס שניידר

ארונות שחורים

אלכס שניידר
עד 14.1.21

*******

בחודש אוקטובר 2020 אירחה ארטורה את האמן אלכס שניידר במסגרת פרוייקט שהות אמן. אלכס התחבר עם אוירת העמק והתקופה. בימי סגר בהם בני האדם מחוברים למקומם, נע הטבע במסעות הסתיו שלו בליווי עשרות אלפי הציפורים הנודדות, המהוות תפאורה והשראה מושלמת ללהקת העבודות העדינה שיצר אלכס בזמן שהות האמן.
השיר שנבחר להתחיל ולהוביל את תהליך היצירה בארטורה "לאט עולים סוסי", הוא גם השיר הפותח את ספר השירה היחיד שנדפס בימי חייו של המשורר והסופר דוד פוגל. הבחירה בשיריו של פוגל, העטופים בקדרות ותחושת המועקה הגדולה של שירתו, מיצגת עבור האמן את תקופת אי הוודאות בה אנחנו נמצאים בעקבות התפרצות נגיף הקורונה המלווה בפחד ותחושת מחנק. יחד עם זאת יופיים, עוז רוחם השקט והערך הרגשי המוטען בשירים הם זרז להתגברות על רגשות אלה.
תהליך היצירה של אלכס החל בפעולת התנתקות והתרחקות מענייני היומיום, ללא צריכת חדשות ואקטואליה ומתוך התמקדות בעשייה אמנותית. הבחירה לעבוד עם החומרים שמצא בסדנה, מהווה חיבור נוסף ומשמעותי למרחב היצירה.
מועקות הקורונה התערפלו ונמוגו כמו אדי הבוקר באגמון חפר הנמצא בשכנות. תחושת הביצה הטובענית מתחילת הסגרים, הולידה תקווה חדשה. התמקדות באופן מוחלט בעשיה וההתקרבות לטבע מסביב יצרו משהו צלול, מעודד ועם זיק של תקווה לשינוי לטובה.

ארונות שחורים // דוד פוגל
אֲרוֹנוֹת שְׁחוֹרִים לִרְבָבוֹת
רֵיקִים יְחַכּוּ
עַל פְּנֵי אָרֶץ.

עַל יָדָם זְקֵנִים,
חַסְרֵי רַגְלַיִם,
יַעַמְדוּ חֲצָאִים
וְשׁוֹלְחִים
יָדַיִם אֲרֻכּוֹת וְרָזוֹת.

בְּנֵי אָדָם זְהִירִים,
נֶחְבָּאִים בַּבָּתִּים
וְחַיִּים בְּלִבָּם.

בַּלֵּילוֹת
קְרֵבָה אֶל הַחַלּוֹן
אֶצְבַּע אֲרֻכָּה וְרָזָה
וְדוֹפְקָה בַחֲשָאִי.

צילום:איתי שניידר

רוצים להשאר מעודכנים בתערוכות הבאות?

מלאו פרטים ותשארו מעודכנים בסדנאות הקרובות במרכז ארטורה