אנשהו  someplace

אוצר: אמיר שפט

עמית קבסה / ורד נחמני / גדי קוזיץ / ענת שטיינדלר / רן ברלב / רן הדרי / אמיר שפט

עמק חפר greatest hits

שבעת האמנים שמציגים בתערוכה הם לא מאנשהו, הם מעמק חפר, מהבולטים שבאמני האזור הזה, שאני אישית מאד אוהב. כולם עובדים ברדיוס של כמה קילומטרים. היחיד שמצייר את העמק עצמו, הוא זה שכבר לא גר כאן יותר.

אפשר לקשר את העבודות לעמק חפר, לקשר אותן בין אחת לשנייה, לקשר אותן לאמנות ישראלית אבל בעיני זה יהיה מאולץ. הן יכלו להיות מוצגות ברופין, בתל אביב, באירופה, באמריקה, והיום, אחרי שהשפעות הציור המערבי חילחלו עמוק לתוך האמנות של מדינות העולם השלישי והמזרח הרחוק,  הם יכלו להיות מוצגים בכל מקום. האמת היא שכל אחד מהאמנים ניצב את מול הצללים של עמק עולמו ויכול רק לצייר מתוך אותו האור שמייצר את הצללים האלה.

כן ניתן לקשר את העבודות האלה לזמן הזה, לתקופת חייהם של המציגים, למחצית השניה של המאה העשרים ולתחילת המאה העשרים ואחת. זמן הוא הממד החזק ביותר. על המקום שבו אנחנו נמצאים, במיוחד היום, יש לנו שליטה כלשהי, בזמן שלנו אין דרך לגעת.

הקשר פה הוא לא בין העבודות, הוא בין אנשים שחולקים זמן ומקום. גורל קטן. גדי, עמית, רני, ורד, רן, ענת ואני כולנו מכירים אחד את השני, כולנו עושים אומנות במשך שנים מתוך צורך עמוק וכולנו מציגים כאן ביחד, לרגל מגמה שנמשכת כבר כמה שנים, מגמה של פתיחת  חללי תצוגה חדשים, פריחה קטנה של אמנות בעמק.

זאת התערוכה הראשונה שעולה בגלריה ארטורה. כשהתחלנו להפיק אותה, לפני כמה שבועות, למבנה עוד לא היו קירות. עכשיו יש קירות, אבל אין להם עדיין היסטוריה. לא ידוע איזה עבודות עוד יתלו כאן, איזה אנשים יעברו פה, איזה אמנים יעבדו בסטודיואים הסמוכים, מה הם יגידו אחד לשני, מה הם לא יגידו.

מדליק אותי לחשוב שגם ארתור רופין הצעיר (שלפני התערוכה לא ידעתי מיהו ושעל שמו קרוי היישוב רופין), כשהלך בצעירותו, לפני מאה שנה ללמוד כלכלה, לא ידע שמאה שנים קדימה, אמיר, רני, ורד, גדי, רן, ענת ועמית יציגו בחלל שיקרא על שמו כל מיני ציורים גדולים שלהם ליד כל מיני ציורים קטנים שלהם. אמנות חוגגת ובוכה את העניין הזה של גורל. לא יודע אפילו אם הוא אהב ציור או אמנות, אמנות חוגגת ובוכה את זה שאי אפשר לדעת.

גם בסטודיו מתחילים ממשהו ומגיעים לאנשהו. עבודות קטנות וצנועות שאחר כך צומחות לסדרת עבודות גדולה ושאפתנית. יש עבודות שמתחילות מניסיון למצוא את הודו ומגלות בסוף אמריקה.

רופין, האו דיד ווי גט היר?

“Louise: "How did you get here?"
Johnny: "Well, basically, there was this little dot, right? And the dot went bang and the bang expanded. Energy formed into matter, matter cooled, matter lived, the amoeba to fish,  fish to fowl,  fowl to frog,  frog to mammal, the mammal to monkey,  monkey to man…

Do you think that the amoeba ever dreamed that it would evolve into the frog? Of course it didn't. And when that first frog shimmied out of the water and employed its vocal chords in order to attract a mate or to retard a predator, do you think that that frog ever imagined that that incipient croak would evolve into all the languages of the world, into all the literature of the world? Of course it fucking didn't. And just as that froggy could never possibly have conceived of Shakespeare, so we can never possibly imagine our destiny”
(1993 ,מתוך הסרט "עירום", מייק לי)

מוזמנים לשתף:

האומנים המציגים

רן ברלב

יליד 74 (בית יצחק). בוגר תואר ראשון באמנות בבצלאל. הציג בחללים מוכרים בארץ. ציוריו נמצאים באוספים ציבוריים ופרטיים מרכזיים בארץ.

אבא עבר את זה, גם אנחנו נעבור את זה״. אקריליק ושמן על דיקט, 122×244 סמ מ-2019

רן הדרי

יליד 62. בוגר בית הספר לציור ריאליסטי של ישראל הרשברג בירושלים. הציג בחללים מוכרים בארץ ביניהם גלריה אלון שגב. עבודותיו נמצאים באוספים ציבוריים ופרטיים מרכזיים בארץ.

עמק חפר
שמן על בד 161 על 72  | 2014-2017

ורד נחמני

ילידת 71 (גבעת חיים איחוד). בוגרת תואר שני באמנות בבצלאל (2005). מיוצגת על ידי גלריה דביר. הציגה לאחרונה תערוכת יחיד במשכן לאמנות בעין חרוד. עבודותיה נמצאות באוספים ציבוריים ופרטיים מרכזיים בארץ.

המטבח משתקף בציור של אורנה
ברומברג 10, מתוך הסדרה: כשהלכה לקנות חלון
שמן על נייר, 76.5 על 58. 2016.
המטבח. אקריליק על רבע גליון נייר. 2016.

עמית קבסה

יליד 77 (מגל).
בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. זוכה המלגה הבינ"ל של הסיטה בצרפת. מיוצג על ידי גלריה חזי כהן. הציג לאחרונה תערוכת יחיד במוזיאון הרצליה. עבודתיו הוצגו בחללים מוכרים בישראל ונמצאים באוספים ציבוריים ופרטיים מרכזיים בארץ.

עץ. שמן על בד 170 על 170. 2020
עץ. שמן על בד 50 על 40. 2020

גדי קוזיץ

יליד 1971, חי ועובד בקיבוץ עין החורש.
לימודים:
2015-2017 לימודים בתוכנית ללימודי המשך באומנות במדרשה, בית ברל
2007- 2009 לימודים בבית-הספר לציור פיגורטיבי "התחנה"
1997- 2000 לימודים באקדמיה לאמנות “בצלאל"

ללא כותרת,2020 שמן על בד 190X130
ללא כותרת,2020 שמן על בד 50X35

ענת שטיינדלר

ילידת 71 , בוגרת ה ROYAL COLLEGE OF ART בלונדון והחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

בדרך לווגאס 25X17 ס"מ
ג'ימס והים 30X20 ס"מ
שמן על עץ, מתוך הסדרה 'משחק הזכרון'

אמיר שפט

יליד 78. בוגר תואר שני באמנות בבצלאל (2013). מיוצג מאז 2013 על ידי גלריה גורדון. ציוריו נמצאים באוספים ציבוריים ופרטיים מרכזיים בארץ.

"לה וידה" (עם פרח אדום גדול ונורית) | 2020
גובה 200 רוחב 160

רוצים להשאר מעודכנים בתערוכות הבאות?

מלאו פרטים ותשארו מעודכנים בסדנאות הקרובות במרכז ארטורה