שבר זמני

אוצרות: רותם קפלן ומיכל תאומי סלע

ארטורה שבר זמני
שבר זמני

משתתפים: ניבי אלרואי / אוהד בנית / אילון ערמון / דניה צ'למנסקי / דורון קופרמן / משה רואס

תאונת עבודה, ירידת מעמד, רעידת אדמה, מגפה עולמית.

במהלך ההיסטוריה חווה האנושות משברים רבים, חלקם אישיים יותר וחלקם גלובליים יותר. משברים אלו יכולים להוות כוח מניע לחדשנות ויצירתיות. המשבר הוא נקודה על ציר הזמן, לפניו השגרה הידועה ואחריו הלא נודע.
התערוכה עוסקת בתפנית היצירתית שנוצרת לאחר התמודדות עם המשבר ברבדים שונים. האמנים התייחסו למשברים שונים אישיים, חברתיים, גלובליים וחומריים ודרך ההתמודדות מלמדת על השינוי ועל הדרך היצירתית לצאת מהמשבר.

תקופת משבר הינה כוח מניע לפעולות של חדשנות. משבר הקורונה התפרץ בעולם בזמן תהליך העבודה על התערוכה, והשפיע ברובד האישי, הקולקטיבי, הארצי והעולמי על האדם. בעקבות השינויים הלא צפויים, השאלות מתבהרות בהקשרים חדשים, והתשובות משתנות על פי המציאות החדשה.
העבודות המוצגות בוחנות את אופן התמודדות עם משברים בארבעה רובדים שונים שבר אישי רגשי או פיזי, קטיעת איבר או תאונה קשה. התייחסות הסביבה לשבר ובחינה מחדש של היכולות או אי היכולות. שבר חברתי המתייחס לניסיון של הבנת מוסכמות וכללים או שינוי מעמד של אובייקט מוכר. שבר גלובלי הקשור לא רק לכאן ועכשיו אלא לאדם מול שינויי האקלים, דמוגרפיה וכו'. שבר חומרי המערער את תכונותיו של חומר, מותח את גבולותיו ומציב לו יעדים חדשים. אופן ההתמודדות משפיע על דרך היציאה מהמשבר ועל יכולת ההסתגלות למצב החדש. המצב החדש יכול להביא לפריחה, יצירתיות, ושינוי הרגלים אך גם יכולה לשבור ולהרוס את העוגנים המוכרים.
העבודות המוצגות מגיעות מדיסציפלינות שונות ונעשו טרום ימי קורונה, הן מקבלות הקשר חדש במציאות של המגפה העולמית. נקודת המבט המתייחסת לשבר היא נקודה על ציר זמן, לפניו שגרה מוכרת ואחריו הלא נודע. העבודות הן ייצוג חזותי של היציאה מהמשבר, הרגע שאחריו הוא פרי היצירה של אמנים מתוך משבר ומאפשרות לצופה להתבונן וללמוד כיצד אובייקט ותנועת היצירה מאפשרים לסלול דרך אל המציאות חדשה.

רוצים להשאר מעודכנים בתערוכות הבאות?

מלאו פרטים ותשארו מעודכנים בסדנאות הקרובות במרכז ארטורה